Pozorování komety T7 triedrem
Datum: Friday, 02. January 2004
Téma: Meziplanetární hmota


Moc velkou šanci, že triedrem 10x50 na stativu naleznu nedaleko od centra městečka Rožnov kometu o jasnosti 8,5 mag, jsem si nedával. Díky tomu, že jsem si podle programu Winstars zapamatoval přesnou polohu komety, jsem ale nakonec uspěl...

Můj pokus nalézt kometu 24.12. triedrem 10x50 byl neúspěšný. Bylo to asi hlavně tím, že jsem jen věděl, že je T7 od M33 2 stupně dole, ale přesnou polohu jsem neznal.

Další den ráno to vypadalo, že by se do večera mohlo zatáhnout. Nicméně večer, 25. prosince, bylo zde na severní Moravě ještě stále skorojasno, a tak jsem kolem 6. hodiny večer vzal triedr se stativem a vyběhl na kopec za domem, abych zkusil štěstí znova.

Opět jsem v pohodě našel M33. Asi po minutě jsem našel hvězdu, nad kterou nyní kometa je. Bohužel jsem ale neviděl nic jiného, než jen tu hvězdu. Koukal jsem do okuláru triedru tak dlouho, až mi začaly slzet oči. Ale vyplatilo se - asi po 3 minutách jsem nad hvězdou něco zahlédl! Byl to malinký mlhavý flíček (nebo spíše bod), který se objevoval a zase mizel... Takže jsem konečně T7 LINEAR viděl!

Jsem opravdu rád, že jsem kometu při jasnosti 8,5 mag spatřil triedrem z města (ikdyž malinkého) za ne zrovna nejlepších pozorovacích podmínek.

Všem, kteří se některou z následujících nocí vydají kometu hledat, držím palce!


Lukáš Turek

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=306