O tom, že halové jevy jsou opravdu časté, jsem měl možnost se přesvědčit už několikrát. Ale teď mě hala svou četností překvapila takovým způsobem, který by mě nenapadl ani v těch nejsmělejších myšlenkách.
Všechno začalo docela nevinně 13.5. před polednem, kdy jsem viděl slabé malé halo. To se mi pak s o něco větší jasností a navíc spolu s cirkumzenitálním obloukem ukázalo v odpoledních hodinách. Tímto nenápadným dnem začal můj pozorovací maraton. S tím jak přibývalo bezprostředně po sobě následujících dnů, které ozdobilo halo, začal jsem si uvědomovat, že překročím svůj dosavadní rekord, který činil 11 po sobě jdoucích dnů s halem. Stalo se a za další čtyři dny jsem dosáhl magické hranice 15-ti dnů. Je pravda, že halové jevy pozoruji proto, že se mi líbí a ne pro počet, ale asi nemusím říkat, že mě ta patnáctka potěšila, protože patnáct dnů znamená patnáct dnů s barevnou krásnou na obloze. A za těch patnáct dnů se mi ukázaly i skutečně nádherné kousky jako například toto jasné malé halo.
Halové jevy se však nevzdávaly a každý následující den zkrášlili oblohu a tak mě brzy čekala kulatá "dvacítka". To už jsem opravdu nechápavě kroutil hlavou, protože jsem myslel, že něco takového je v našich podmínkách absolutně nemožné. Ale teď mi nezbývá než věřit, že to možné je. Ale ani dvacítka neznamenala konec. Následující zaokrouhlené číslo, tedy 25, už se mi zdálo jako zázrak z čistého nebe a tak, když se konečně 10.6. vůbec neukázalo halo, docela jsem si oddechl, protože už jsem si nevěděl rady s tím, jak bych to vysvětlil :-) Samozřejmě, předchozí slova jsou napsaná s nadsázkou, ale myslím, že dobře dokumetují, jak nemožné se mi zdálo a stále zdá, že mám "na kontě" 28 bezprostředně po sobě následujících dnů, kdy se objevilo halo.
A co že všechno jsem za těch neuvěřitelných 28 dnů viděl? Zdaleka nejčastějším jevem bylo malé halo, které se objevilo hned ve 27-mi dnech, tedy s jedinou výjimkou každý den. O procentuální četnosti jevů nejlíp hovoří následující tabulka, kde je uvedena četnost halových jevů v procentech dnů (tedy pokud byl daný halový jev pozorován každý den, má četnost 100%, pokud každý druhý den pak 50% atd.)
O některých pozorovacích dnech si můžete přečíst zde (den, kdy jsem viděl kromě jiného parhelický kruh) a tady (den, kdy jsem pronikal do dalších tajů mé oblíbené metody skládání snímků). Nakonec ještě nějaký ten snímek. Na prvním je hezké malé halo pořízené stejný den jako to, které je výše. A na dalších dvou snímcích je parhelium z 5.6.