Fotografie přeletu ISS a ATV
Datum: Tuesday, 01. April 2008
Téma: Kosmonautika


Už jste viděli přelet jasné Mezinárodní kosmické stanice (ISS) a evropské zásobovací lodi ATV (pojmenované Jules Verne)? Obě nám v těchto dnech létají nad hlavami na večerním nebi, a v podobě dvou jasných pohybujících se "hvězd" je můžete vidět i na městské obloze. Tentokrát se mi je podařilo zachytit i na fotografii.

ATV se v současné době (1. dubna) pohybuje v blízkosti ISS, jejich vzájemná vzdálenost se kvůli testům manévrovací schopnosti ATV rychle mění; během včerejšího dne (31. 3.) například došlo ke přiblížení těles až na vzdálenost 11 metrů (tzn. při pohledu pouhým okem splynuly do jednoho bodu), v době mého večerního pozorování už ale byly opět vzdáleny několik desítek kilometrů (úhlová vzdálenost byla cca 10 stupňů). Definitivní spojení obou těles se chystá na 3. dubna. ISS má při přiznivých přeletech jasnost přes -2 mag (tedy asi jako jasná planeta Jupiter), jasnost ATV bych odhadl kolem +1 mag (jako jasné hvězdy).

Společný přelet ISS a ATV jsem pozoroval už v sobotu 29. března (kolem 18:56 SEČ), kdy byly od sebe vzdáleny necelý stupeň, při dalším přeletu kolem 20:30 SEČ už byla vzdálenost větší (několik stupňů). Vliv má samozřejmě kromě skutečné vzdálenosti těles i natočení jejich dráhy vůči pozorovateli a okamžitá vzdálenost od pozorovatele - úhlově nejvzdálenější jsou samozřejmě v době, kdy jsou nejvýše nad obzorem a tedy i nejblíže k nám.

Každopádně, je to velmi pěkná podívaná - dva jasné body neslyšně plující oblohou ve formaci za sebou. Slabší ATV zatím vždy letělo před oslnivou ISS. Využijte tuto příležitost k pozorování - při příštích startech už se ATV připojí k ISS mnohem dříve po startu, a šance na spatření obou těles v těsné formaci tak bude mnohem menší! Předpovědi přeletů ISS najdete jako vždy na www.heavens-above.com, konkrétně pro Prahu zde (s odchylkou několika minut přibližně platí pro celou ČR).

Prelet ISS a ATV, autor: Lukas Kral
Část přeletu ISS (jasná stopa) a ATV (slabší stopa). Vzhledem k totožné dráze se stopy obou těles zčásti překrývají. Pohyb směřoval doprava dolů (k oji Velkého vozu). Datum: pondělí 31. března 2008, 20:40 SELČ. Místo: Ivančice. Expozice: 15 sekund. Přístroj: kompaktní fotoaparát Canon Powershot A520 (položený na zemi), f=5 mm, svět. 1:2,6, ISO 400. Snímek vylepšen pouze úpravou jasu, kontrastu a gama korekcí. Foto: Lukáš Král

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1099