Polární záře – vaše hlášení
Datum: Friday, 21. November 2003
Téma: Slunce


Polární záře, která před několika hodinami probíhala nad naším územím byla jedna z nejsilnějších v posledních několika letech (možná desítkách). Mnoho z vás ji vidělo a poslalo pozorování...

AKTUALIZOVÁNO 24. 11. 11:03. Na další pozorování se těšíme.

Minulý týden (20/11/2003) byla i ve Valašském Meziříčí krásná polární záře,
Začalo to v barvě zelené na SZ, později zeleno/ červené kombinaci a končilo to červenou na severu...
Fotografováno na Olympus C-750 UZ, 1280x960, většinou F2.8, po dobu 16 sekund, objektiv měl širokoúhlých f=38 mm.


Snad se vám něco bude líbit.
Jarda

Konečně jsem se (opět) dočkal ... - Praha-Troja a Praha-Ďáblice
i já a moje přítelkyně. To, co se dělo včera v noci i nad Prahou se nedá popsat slovy. Fascinující červené výtrysky až do zenitu, bílé sloupy a pulsující bílá oblaka v Býku a Orionu. No prostě nedá se nic dodat. Snad jen odkaz na stránku s fotografiemi.
Michal Švanda

P.S. Omlouvám se všem, kteří mi urgentně zasílali svá hlášení mně soukromě ať už do emailu, nebo po ICQ, případně i volali, ale tentokrát nebylo v mých silách je dát okamžitě na internet, neboť jsem byl až do 2030 zcela mimo počítač (ve škole a na demonstrátorské schůzi) a posléze jsem u něj také neseděl, což jistě chápete. Za všechna hlášení však děkuji.

20,45-21,15 Přídolí 680m.n.m.(okr.Č.Krumlov), vysoko nad inverzní oblačností
nad celým severním obzorem jasná zelená polární záře, po stranách oblouky načervenalé. Pak se rozjíždí divadlo hodné polárních krajů, vysoko v zenitu zelenavé výtrysky rozpínající se 20st. od centra, měnící se zářivě zelenavé, pozvolna červenající oblasti v Tau, Lyr, And.
Pavel Troják, René Papoušek

Foto Polární záře
Včera jsem psal své dojmy z pozorování a dnes přikládám již vyvolané a naskenované fota. Foceno nedaleko Benešova mezi 20.30 a 21.00 přes Ricoh KR 10M a 50 mm objektiv, f = 2,8, čas 16 sec, film Kodak 200. home.tiscali.cz/pkastro
Petr Kadleček

Polarni zare - Praha, Troja
I ja jsem to divadlo videl... Prirodo, diky!
Jaroslav Kousal

Polární zář nad Brnem
Večer, už když jsem pomalu usínal, zdál se mi pohled střešním oknem poněkud nepřirozený. Přece sodíkové lampy nebarví oblohu do červena!!!
Když jsem si to dal dohromady s erupcema, tak jsem měl jasno: a začal sem řvat po baráku jak blázen: POLÁRNÍ ZÁŘE!!!! Pokusy o focení nevyšly, protože digitál nezvládal, ale myslím že zážitek byl ne celý rok, ne-li víc. Ale k polární záři: Severní obzor modrozelený, víc detailů jsem neviděl kvůli lampám a barákům. Ve výšce asi 15 stupňů nad S obzorem se dělala červená mračna, jejichž jas, tvar a místo se měnily. Občas se v nich objevilo zjasnění ve formě pruhů, dvakrát nebo třikrát se objevil slabý zelený pruh na jižní polovině oblohy(za zenitem). doufám že to nebylo letos naposled, i když by bylo neskromné chtět toho po přírodě tolik...
Tomáš

Polární záře v Rožnově p. R.
Ve čtvrtek mi spadl Internet.. Opravdu mě to naštvalo, protože jsem si potřeboval zařídit několik věcí. V 18:00 mi konečně začal Internet funguvat. První, co mě napadlo, bylo podívat se na graf slunečních erupcí, protože bývalé skupiny skvrn 484, 486 a 488 opět vyšly na přivrácené straně Slunce k Zemi. Na grafu jsem spatřil jednu silnou erupci třídy "M". Chvíli po tom jsem se dozvěděl, že v nejbližší době se očekává polární záře. Rychle jsem vyběhl ven a spatřil nad severním obzorem zelené světlo...
Nikdy jsem polární záři neviděl, takže jsem si nebyl jistý, jestli je to vlastně ona. Po chvíli jsem ale nad tím zeleným světlem zahlédl i měnící se červené pásy. Hned mi bylo jasné, že polární záři vidím. Byl jsem opravdu šťástný. Velmi ale lituju toho, že jsem ve foťáku neměl film.

19:00 se aktivita se mírně uklidňuje...

19:40 - ve výšce asi 40 stupňů nad severozápadním obzorem opět vystupují výrazné červené pásy. Zelený pás, táhnoutcí se celou oblohou od východu k západu zasahuje až k Marsu!

21:00 - z polární záře se stává zelené "mlíko" nad severním obzorem. Žádné struktury nelze
pozorovat.

21: 15 - pozorování končím a sleduji první fotografie polární záře digitálními fotoaparáty.

Asi ve 22:20 jsem šel už jenom zkontrolovat situaci, protože jsem myslel, že už polární záře slábne. Ale opak byl pravdou - Nad severem se objevilo několik výrazných červených pásů. Některé byly až do běla... Další červené "skvrny" bez detailů jsem pak viděl i na SV a SZ...

Opravdu nádherná podívaná... Jenom pořád lituju toho, že jsem neměl film ve foťáku. Uvidíme, jestli v nejbližší době ještě jednou polární záře viditelná i u nás nastane...

Lukáš Turek

Polární záře z Krásného pole


Tomáš Havlík

Tak jsme ji včera konečně viděli! Polární záři!
Polární záře v noci 20./21.11.2003

Polární záře v Třebíči
Někdy situace donutí člověka změnit naplánovaný a automatický program na manuální... Původně jsem nepředpokládal, že bych tento čtvrtek vůbec "něco" pozoroval. Obloha se přes den krásně vyjasnila, ve večerním programu odpadla jedna zkouška hudebníků a já si plánoval, jak budu dělat pořádek doma ve svých věcech. Volných večerů mám opravdu málo. Ale... Odpoledne přišel alert, že je zvýšená pravděpodobnost polární záře. Na to už jsem si zvykl, takže jsem to vzal na vědomí, ale nic víc. Večer jsem přišel z práce a hned zase odjížděl mimo město do Výčap, uklidit aparát kapely. To jsme stihli do hodiny a následoval návrat do Třebíče s kamarádem, který má auto. Pamětliv odpoledního alertu jsem po výjezdu z Výčap ( jsou přesně na jih od města a tudíž jsme sever měli přesně před sebou) začal sledovat oblohu a vidím zelený pás ve směru na Třebíč. To by mohlo být světelné znečištění, nebo oblačnost, tak se ujišťuji a koukám výš - no jsou tam pruhy. Informuji kamaráda, ten to vidí taky.! Slovo dalo slovo a odbočujeme z hlavní silnice směrem do pole a vyskakujeme z auta. Je tam. V 18hodin 20 minut sledujeme polární záři 4 kilometry jižně od Třebíče na opuštěné vedlejší silnici. Celý obzor zeleně svítí, skoro jako po západu Slunce a výše, asi od Polárky dolů se objevují červené závěsy. Beru mobil, volám na hvězdárnu do Třebíče, pan Mahr se už postará, aby se to dozvědělo co nejvíce lidí. Píšu sms na APO, a telefonuji známým. Světlo je intenzivní, ztrácí se zapadající souhvězní Severní koruny, i Velký vůz má problémy se přes to dostat. S kamarádem jsme tam vydrželi asi 20 minut a pak jsme dorazili do Třebíče. Počítal jsem, že záře za chvíli opadne. Zmýlil jsem se.
Doma, to je v Třebíči, jsem se zeptal našich radioamatérů, co to dělá na CB pásmu. Odpověděli, že slyší celý svět. Lítalo tam Turecko a nevím co ještě. V domnění, že úkaz bude končit, jsem se pustil do svých nedodělků. Když o půl osmé večer přišel další alert, že záře stále trvá, nevydržel jsem to a vytáhl jsem z police rok odpočívající Zenit 11, s tím, že se jde fotit. Na koupi filmu jsem měl půl hodiny, než mi zavřou v supermarketu. I to se stihlo. A potom jsem vyrazil do polí, abych se vyhnul světlům. Udělal jsem 2 kilometry pěšky a skončil jsem na naší hvězdárně. V průběhu cesty jsem dělal patnáctivteřinové expozice a jsem zvědav, jak dopadnou fotky. Na hvězdárnu jsem dorazil o půl deváté, znovu jsem fotil a vytáhnul si dalekohled. Záře zmohutněla. Červené sloupy prošly zenitem a začaly dobývat jižní obzor. Vážně ohrožen byl i Mars, u kterého se asi ve 21.35 vytvořil oblak neurčitého tvaru a barvy. To nejlepší přišlo asi o pět minut později, kdy se pravděpodobně poblíž P!
egase objevily asi čtyři svazky rozbíhajících se paprsků, které vystřelovaly(!) proudy světel jako laser show na diskotéce. Po této asi minutu trvající parádě se záře začala pomalu vytrácet a já ukončil pozorování asi ve 21.50. Vyfotil jsem asi 25 fotek a spokojený jsem šel spát.
Michael Kročil

Polarni zare z Olomouce
Me fotografie se strucnym komentarem jsou ZDE.


Antonin Holik

Polární záře nad Chlebičovem
Je dobré mít psa. Ten když vás vytáhne na procházku není o překvapení nouze. Tak třeba 20 listopadu v 19:30. Slunce je již pod obzorem a mněla by být tma. Nad severním obzorem je ale poměrně jasno. Jdu se psem urychleně za vesnici a zapomínám na psa. Nad severním obzorem se odehrávalo úchvatné představení. Od zhruba půl osmé do desáté hodiny večerní se po obloze promítaly kužely a fleky světle modrých, nazelenalých a červených světel. Chvílemi byla záře více jak přes půl oblohy. Krrásné řasy se promítaly i nad jižním obzorem ve výši nad 60 stupni nad obzorem. Jedným slovem úchvatné.
Jaromír Ciesla

Polární záře – fotogalerie
Na serveru astro.cz naleznete malou fotogalerii dnešní polární záře.
Karel Mokrý

Prekvapuje mne, ze vsichni udavaji zari nekdy okolo osme-devate hodiny. Tady na jiznim Meste v Praze byla rozhodne nejkrasnejsi zare v době 17:50 - 18:20 SEC. Krome obrovskeho zeleneho oblaku nad severem byla k viden irada rychle se menicich svetlych sloupu az do vysky cca 70 stupnu na d obzorem, mnoho odstinu cervene a fialove. Zelena zakladni zre budila dojem svitani na severu a v podstate na chvili prestala byt noc - a to i přes silne svetelne znecisteni. Sice jsem ještě zadno uzari nevidel, ale podle mnohych vypraveni usuzuji, ze vse ostatní, co tu kdy bylo, byl proti tomuhle slabounky odvar.
Honza Verfl

Polární záře přes 3/4 oblohy !!!
V pět hodin jsem koukal na webové stránky SOHO a Kp index neustále zobrazující 10 a jásná obloha venku dávali jasně najevo, že když počasí vydrží, bylo by možné vidět polární záři i nad naší republikou a ono to přišlo.
Ano, od 19.50 kdy sledujeme oblohu je vidět Polární záře. Pozorujeme na kopci mimo město tudíž máme téměř ideální podmínky pro pozorování. Nejedná se jen o jakési sotva patrné barevné "obláčky", ale souvislé pásy táhnoucí se od východu k západu jako duha. Celý severní obzor se topí pod nazelenalou barvou až do výše zadní oje Velkého vozu. Intenzita se neustále mění, ale pás až doteď (22.45) nepřetržitě září. V 20.10 hod nastává první větší zjasnění kdy zelená aurora zabírá třetinu oblohy, pak se intenzita rapidně snížila. To netrvá ani do půl deváté, kdy na severovýchodním obzoru v okolí vycházejícího Orionu začíná úchvatná podívaná v podobě zintenzujicích se oblaků světlezelené barvy přecházející na okrajích do slabě červené. Ovšem nejgrandioznější podívaná nastala mezi 20.45 - 21.00 kdy souvislá vrstva aurory zabírá polovinu oblohy až po Kasiopeu v nachově červené barvě. Severní obzor zintenzivňuje na zelené v podobě třásní, které se rychle a neustále mění. Zíráme v němém!
úžasu a je slyšet jenom spoušt'' fotoaparátu. Tahle intenzita nekončí, začínají se objevovat oblasti paprskovitých září které se rozšiřují neustále k jihu. Rekord nastává cca 20.55 kdy se v zahaluje září souhvězdí Velryby a planeta Mars. Nyní se tři čtvrtiny oblohy topí v pásech barev od zelené přes namodralou po karmínově červenou. Prostě neuvěřitelná věc na tyto zeměpisné šířky! Po tomto šou intenzita zvolna slábne až se zdá, že je po všem. Severní obzor ovšem neustále září nazelenale. Do desáté hodiny už je to čajíček. V 10.10 intenzita opět roste, teď obloha předvádí paletu hlavně červené barvy a aurora je opět až u Kasiopeii znovu se spoustou světlejších neustále se měnících třásní, celé to trvá až do našeho odchodu (22.45) kdy vyhládlí, ufocený a zmrzlí balíme věci také z důvodu zvedající se mlhy. Polární záře ale ještě není konec. Je to moje první pozorovaná polární zář a celá ta leta čekání a neúspěchů kvůli času nebo počasí jakoby mi byla vyplacena i s úrokama na !
tak grandiozní podívané. Jen jsem si ještě vzpomněl: Babička mi nedávno říkala, že ve vosumatřicátém tady také byla vidět velká polární záře a hned nato přišla válka. Lidi to tomu přičítali, že prý šlo o špatné znamení. Doufám, že to jsou jenom pověry :o)
Petr Kadleček, Benešov

Martin Gembec, Jablonec nad Nisou.
18:15 Zpočátku zataženo jen sem tam průsvitna malá díra v oblačnosti skrze níž jsem pozoroval modro-zeleno-bily flek.
19:00 - 21:00 Permanentní zelený oblak různého jasu doplňovaný také nad jihem do výšky cca 40 stupňů. Vše dírami mezi mraky. Impozantní.
22:00 - 22:30 Nemám slov. Něco takového sem viděl na fotkách z Finska. Zelená záře oblastně i v Býku, pod pásem Orionu). Vše vyvrcholilo překrásnou korónou, kdy ze zenitu (cca Kasijopeje) vycházelo kolem deseti jasných pruhů všemi směry k SZ až SV. Kdo neviděl, nepochopí. Tentokrát úplně jasno, jen nad severem a východem do 5ti stupňů zbytek mraků.

Aurora z Bohdanče potřetí
Konečně polární záře hodná toho, aby se třpytila nad hroby dobrodruhů v umělých trempských písních ("...a nad hrobem polární zář").
Mezi 22:12 a 22:25 výrazné červené pruhy a fleky na různých místech oblohy, například v Labuti, a vlevo od Blíženců. Ten pruh v Labuti se dvakrát zaostřil a jeho levý kraj se při tom zdál do žluta.
Na severovýchodě červeně zářící oblast měla zpočátku pravý okraj svislý a velice ostře ohraničený, během několika minut se její tvar několikrát výrazně změníl. Jen 10-15 stupňů vpravo na temné obloze zářily hvězdy: Pollux,Castor a Saturn.
A to jsem pozoroval v přesvětleném centru a azimuty 0-50 stupňů z našeho bytu prostě nevidím, kdoví co se dělo tam.
Ve 22:30 už je "po všem" a jdu na kutě.
Honza Mocek

20,45-21,15 Přídolí 680m.n.m.(okr.Č.Krumlov)
vysoko nad inverzní oblačností
nad celým severním obzorem jasná zelená polární záře, po stranách oblouky načervenalé.
Pak se rozjíždí divadlo hodné polárních krajů, vysoko v zenitu zelenavé výtrysky rozpínající se 20st. od centra, měnící se zářivě zelenavé, pozvolna červenající oblasti v Tau, Lyr, And.
Pavel Troják
René Papoušek

Jméno odesílatele: Vítek Huspenina
Email odesílatele: vitekhuspenin@c-box.cz
Zpráva: Nějaké zprávy jsem umístil na adresu sweb.cz/astrozdanice Přeju všechno nejlepší k záři!

Polárna žiara nad Bratislavou
20:40 - Všimol som si alert na IAN a APO, pohžad z balkóna - nad severozápadom je obloha neobvykle presvetlená neutrálnou (možno nazelenavou) farbou, ale táto strana je presvetlená vždy (svetlá obce), odchádzam však pred panelák na lúku pod Sandbergom, odkiaž je lepší rozhžad.
20:45 - Vychádzam z paneláku, všimol som si, že je úplne jasno, iba v zenite cez Pegas sa západným smerom tiahne "cirrus". Prehžadávam oblasť Vežkého voza a okolie, ale jediná červená farba sú reklamy supermarketu.
20:48 - Chcem sa vrátiť domov, keď som si všimol, že "cirrus" nápadne zmenil svoj tvar. S úžasom si uvedomujem, že to najzaujímavejšie musím hžadať nie nad severným obzorom, ale v zenite smerom na juhozápad. A VTEDY TO ZAČALO!!!
Bledý "oblak" nachádzajúci sa priamo v Pegasovom štvorci zrazu prudko zvýšil svoj jas a zmenil štruktúru, vystrežujú z neho "vodopády" svetla rôznymi smermi. Je to vežmi dynamické - ako pri ohňostroji. Niekožko výronov smeruje na mňa, až mám pocit, že sa im musím vyhnúť!
20:50 - Farba sa zmenila na neónovú a úchvatné divadlo pokračuje. Spamätávam sa a chcem zatelefonovať priatežom, ale zrazu je koniec - jas klesá a celý úkaz rýchlo zaniká a o chvížu žiari už iba Mliečna cesta.
21:00 - Starostlivo sledujem oblohu v zenite, ale okrem občasných nevýrazných zjasnení v Perseovi a Cassiopei nič nevidno.
21:10 - Vraciam sa domov a občas kontrolujem situáciu z balkóna. Nazelenalé presvetlenie oblohy nad severozápadom sa postupne vracia do bežného stavu.

Bol to naozaj neobvyklý zážitok, ktorý vysoko predčil moje očakávania...
František Kundracik

Mdle bílý, oblouk s náznakem do zelena nad severním obzorem.
V 21:00 šikmý pruh nad vycházejícím Orionem (azimut 120 st), trochu to vypadá jako intenzivní zvířetníkové světlo po minutě se rozděluje na dva "obláčky" a mizí. Snad to nebyly reflektory vzdáleného auta v mlze!
Kolem 21:15 SEČ nejintenzivnější část severního oblouku u Denebu.
Ve 21:31-32 meteor cca 2 mag přímo skrz velký vůz zahalený v "oparu" polární záře.
21:40 náznak "záclony" 10 stupňů vlevo od oje velkého vozu.
Celé už to ustupuje na sever a klesá k obzoru.
Honza Mocek

První polární záře, co jsem kdy viděl (a to už bylo probdělých nocí) a hned taková krása. Když jsem včera četl na www.spaceweather.com o další erupci třídy X, doufal jsem, že už to skutečně vyjde. A vyšlo:) Pozoroval jsem z okraje Prahy asi od 20:00 do 20:45. Zhruba na třetině severní oblohy byla jasně patrná zelená záře (chvílemi spíše zelenošedá). Většinou se zdálo, že jde o více méně jednolitý útvar, který se občas jako by rozpadl do řady jasnějších a tamvších pruhů (tohle "přelévání bylo zcela jasně patrné). Zkrátka nádhera... jen škoda, že jsem neměl film do foťáku...
Martin Bohatý

Jméno odesílatele: Petr Zimák Email odesílatele: pzimak@centrum.cz Zpráva: 20:45 az 21:00 jsme cumeli jak vyorani na uzasne zelenou oblohu. Nejdriv v Napajedlich, ale kazil nam to svetelny smog z Otrokovic tak jsme si zajeli do Halenkovic k lesu.

Jméno odesílatele: Libor Sedlák
Email odesílatele: lib@rakcom.cz
Zpráva: Dobry den, zde variousart.com/fotogalerie/thumbnails.php?album=11 najdete nekolik mych fotografii z polarni zare dne 20.11.2003. Misto fotografovani: Lubna u Rakovnika, fotoaparat Canon PS S30. Chcete-li nejake pouzit pro potrebu astronomie.cz je to klidne mozne. S pozdravem Libor Sedlak

Jméno odesílatele: Milan Krúpa
Email odesílatele: krupa@centrum.cz
Zpráva: Hlásím pozorování polární záře v Milevsku (okr. Písek).
Poprvé jsem si jí všiml asi v 18:30 (zeleno-modrý "flek" táhnoucí se od severozápadu na sever mírně nad horizontem).
Nyní (21:30) jas hodně zeslábl, "flek" se změnil na tvar připomínající oblouk (tlustou duhu) a posunul se výše nad horizont.
Myslím, že za chvíli zmizí úplně.

Jméno odesílatele: Honza Mocek
Email odesílatele: mocek@post.cz
Zpráva: Zdravim z Bohdance u Pardubic, prestoze se dela mlha a sodikove vybojky do toho perou, nad severnim obzorem je v elevaci 20-30 stupnu podivne zabarveny opar. Barvu bych popsal jako "nazelenale mleko" a chvili v tom byl tusitelny svisly pruh (pres korbu velkeho vozu:-), to vse okolo 20:20 SELC.

Zdravim redakci!
Asi pred deseti minutami (20:05 SELC) jsem jasne pozorovala polarni zari z jihu Prahy. Nejvyrazneji ji vidim asi na sever az severozapad, mozna az 20 stupnu nad obzorem, ma nazelenalou barvu, na prvni pohled bych si ji mozna ani nevsimla, ale neni pochyb, ma vyrazne jiny odstin, nez jine casti oblohy.
Iva Bokova

Jméno odesílatele: Milos Tichy
Email odesílatele: mtichy@klet.cz
Zpráva: hvezcb.cz/polarnizare20031120.html

Jméno odesílatele: Karel HALÍŘ
Email odesílatele: halir@hvezdarna.powernet.cz
Zpráva: Z Hvězdárny v Rokycanech byla pozorovatelná mohutná polární záře. Úkazu jsem si všiml nad SZ v podobě bílého sloupu, který později přešel do červena a zelena a oblast se rozšířila na celou severní oblohu, téměř až k zenitu. Celé představení trvalo pouze asi 10 minut (kolem 17:30UT).

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=281