5. jubilejní setkání na Skymasteru
Datum: Saturday, 12. May 2007
Téma: Různé


Je to už pět let, co jsme slavnostně otevřeli náš Skymaster.

A co jsme pro Vás připravili letos?

Program se teprve rýsuje, ale již teď Vám můžeme naznačit aspoň nějaká lákadla. V oblasti dalekohledů to bude zřejmě souboj dvou špičkových refraktorů Televue NP127 a TMB 130 při extrémních zvětšeních a možná se proti nim podaří postavit i nějaký další. Věříme, že se na setkaní objeví i nějaké ty zajímavé novinky.

Zajímavá by mohla být i možnost vyzkoušení nějakých novinek z příslušnství jako je Celestron SkyScout či autopointer Martina Myslivce. Vyzkoušíme možná i focení planet přes IR filtry a jejich následné zpracování. Pokochat se budete moci i snímky ISS pořízenými pomocí webkamery a další. Předvedena bude i “bačkorová astronomie” tj. pozorování vesmíru pomocí kamer WATEC či ASTROVID na televizi a schválně zda očima uvidíte to samé. Pokud si budete chtít vyukoušet na svém dalekohledu tyto zařízení či okuláry, filtry a další příslušeství, tak budou k dispozici k zapůjčení. Odpoledne bude probíhat pozorování Slunce a jeho povrchu pomocí špičkového H-alfa filtru. Připravte se i na astronomický software.

V každém případě, ale bude k dispozici nějaké to pití a na grilu krásné kýty prasátka, kuřátka a klobásky od našeho sponzora.

Kdy: 23. června 2007 od 14.00 hodin (ale přijet můžete i v pátek)

Vstupné: Zdarma.

Kde:

SKYMASTER Hradec Králové www.skymaster.cz
Chatová osada Borovinka E-26

Pro koho:

Setkání je určeno všem, kteří rádi stráví několik hodin s přáteli, které baví astronomie. Není problém vzít s sebou i rodinné příslušníky, děti či známé. Prostě se něco dozvíme, něco si ukážeme, něco uvidíme, hlavně se více poznáme.

Jak se tam dostat:

Naši hvězdárnu SKYMASTER najdete v Hradci Králové (metropole východních Čech) v chatové osadě Borovinka na pozemku chatky E-26 (asi 500 m od hypermarketů TESCO, MAKRO či 1 km od HYPERNOVY, umístěnou v lese na souřadnicích N 50° 11,096′ a E 15° 47,780′ v nadmořské výšce 218 m. Autem je příjezd až k chatě a zbylých 50 m k hvězdárně budete muset pěšky :-). Autem doporučujeme příjezd z výpadovky HK-PARDUBICE podle mapky přes spojovací cestu za parkovištěm MAKRA (viz mapka). Pokud pojedete vlakem či autobusem a netrefíte, stačí zavolat 608 024 616, pošleme pro Vás auto. Stejně tak, když nebudete moci trefit autem, prostě zavolejte co vidíte a buď Vás navedeme nebo pro Vás přijedeme.

Jak se přihlásit:

Budeme rádi, když se přihlásíte k účasti na email astronomy@seznam.cz či telefon 608 024 616, pokud jste tak neučinili, protože první přihlášky už máme. Ale samozřejmě můžete přijet i bez přihlášení, nevyhodíme Vás

Jaké je k dispozici vybavení:

Na SKYMASTERu mají návštěvníci k dispozici vysokorychlostní připojení k internetu přístupné přes Wi-Fi připojení, notebook a počítač. Z astronomické techniky je k dispozici 36cm Schmidt-Cassegrain na paralaktické montáži (Celestron 14 XLT CGE) vybavený CCD kamerou SBIG 2000XM (2 Mpix) s filtrovým kolem, 28cm Schmidt-Cassegrain na azimutální či paralaktické montáži s naváděním (Celestron 11 GPS) vybavený planetární CCD kamerou (Celestron NEXIMAGE), špičkový refraktor Televue NP127 se CCD kamerou G2 a autopointerem Martina Myslivce a TV kamerou s integrací ASTROVID II, Dobson 25cm a další. Samozřejmostí jsou různé filtry a doplňky.

Stravování:

Stravování si každý zabezpečuje sám (TESCO otevřeno NONSTOP cca 500 m), k dispozici malá kuchyňka. V sobotu je součástí odpoledního programu oblíbené opékání kýtiček prasátka, kuřátek či klobásek při diskuzích. Samozřejmostí jsou ochutnávky vín, slivovic atd. Ale zatím to vypadá, že bude.

Ubytování:

Pokud se rozhodnete přijet už v pátek či zůstat až do neděle je několik variant ubytování. Buď si ho zajistíte sami a nebo je k dispozici ubytování ve městě (byt 3+1), možnost stanování (místo cirka po 100 stanů), přespání na terase či uvnitř chaty na SKYMASTERu.

S sebou:

Dobrou náladu, dalekohledy, foťáky, kamery či jinou elektroniku, Vaše nejlepší fotografie či DVD. Prostě vše co chcete ukázat, prodat či jen vyhodit. Ale můžete přijet jak jste i bez věcí a peněz. Nezapomeňte plavky na koupání ve SKYMASTER bazénu. Voda bude nádherná.

Program:

Upozorňujeme, že program není direktivně řízen, jedná se spíše o volný program s cílem, co nejvíce se poznat a podle zájmů účastníků se věnovat tomu či onomu více, takže se nebojte se ozvat, co by jste chtěli v programu třeba konkrétně Vy.

Srdečně zvou:

SKYMASTER Eva a Pavel Markovi
Email: astronomy@seznam.cz
Mobil: 608 024 616

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1023