CCD - planetární mlhoviny
Datum: Monday, 11. June 2007
Téma: Deep-sky


Zatímco planetární mlhovina M97, která získala ocenění ČAM za květen je plošně velice slabá a k jejímu nasnímání bylo potřeba relaitvně hodně snímků s delším exp. časem, mlhoviny NGC 6543 (Kočičí oko) v Drakovi a NGC 6210 v Herkulovi, které jsem nasnímal ve čtvrtek po vydatném krupobití, jsou malinkaté a tedy plošně velice jasné. K jejich nasnímání stačilo několik krátkých expozic.


NGC 6210 je jasná, ale úhlově malá planetární mlhovina v souhvězdí Herkula. Její úhlová velikost je jen 12" x 18". V triedru je vidět jako 9 mag slabá hvězdička, v SB 25 x 100 jako jasnější mlhavá hvězda s nazelenalým nádechem a v astronomickém dalekohledu pak jako velmi jasný malý mlhavý výrazně nazelenalý kotouček podobný planetě. Centrální hvězdu 13 mag je na jasném pozadí mlhoviny docela obtížné rozlišit, lépe je použít větší zvětšení, já ji neviděl ve 12"Meadu ani při zv. 500x. Obrázek vznikl kombinací několika jen deseti-sekundových snímků. Celkový pohled je výřezem ze snímku v původní velikosti, detail vlevo je 2x zvětšen.



NGC 6543 - "Kočičí oko" je známá velmi jasná mlhovina v souhvězdí Draka. Její úhlová velikost (vnitřní plynné obálky) je 24" x 16" a i v triedru je vidět jako mlhavá hvězda 7.4 mag, v SB 25 x 100 už jako kotouček a v astronomickém dalekohledu jako velice jasný mlhavý disk s centrální hvězdou 11.4 mag, kterou jsem ale ani v tomto případě neviděl (mlhovina je opravdu moc jasná i při zv. 500x). K pořízení obrázku postačilo několik dvou-minutových expozic. Vnější plynná obálka o velikosti asi 6´ není na snímku zachycena. Celkový obrázek je zmenšen na poloviční velikost, aby se zde vešel celý, detail je naopak z původní velikosti 2x zvětšen.



Přeji pěkné léto a hodně jasných nocí,
Tomáš Hynek





Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1027