Astronomické fotografie
Datum: Monday, 08. March 2004
Téma: Deep-sky


Žádná činnost se nám většinou nepovede napoprvé a u fotografování hvězdné oblohy to platí také, ale po dlouhém zkoušení se přece jen začnou objevovat první úspěchy.
Všechny fotografie, které zde vidíte, jsem fotografovala fotoaparátem Minolta Dynax 505si s objektivem 28 – 80mm. Film jsem si zvolila o citlivosti
100 a to i na snímky hvězdné oblohy (bez použití blesku).

Slunce: osvědčilo se mi promítnutí slunečního disku na zatemnělý papír pomocí triedru Fomei 10x50. Obraz Slunce dobře zaostřím a přejdu k samotnému fotografování. Nejdříve nastavím zoom na 80mm a nastavím režim fotografie na Makro. Potom už stačí ručně zaostřit a stisknout spoušť. (Je to zvláštní, ale sluneční skvrny jsou nejlépe vidět v dopoledních hodinách). Oba dva snímky Slunce, které zde vidíte, jsou pořízeny ve dnech 25. – 28.10.2003, kdy mělo Slunce velmi vysokou aktivitu.





Měsíc: nejkrásněji vypadá, když je vyfotografován přes dalekohled (v mém případě opět triedr Fomei 10x50). Obraz Měsíce v dalekohledu zaostřím a připravím si expozici na ruční zaostření, zoom 80mm a clonu 5,6. Dolní snímek Měsíce je povedenější, protože čas jsem nastavila krátký (125). Zřejmě by šel použít i delší čas, ale to bych nesměla s fotoaparátem hýbat (horní snímek – pomocí režimu Noční scenérie – čas nastaven automaticky).





Měsíc a planety: Na snímku je vidět dorůstající Měsíc a Venuše. Snímek jsem pořídila 24.1.2004 v 17:30 objektivem 80mm. Clonu jsem nastavila na 5,6 a čas 0,7 sekund. Opět jsem musela ručně zaostřit.



Hvězdy: fotografuji dvěma způsoby. Prvním způsobem je použití clony 5,6 a času 20–30 sekund (zoom podle rozsahu souhvězdí), přičemž se hvězdy jeví jako body. Druhým způsobem je použití delšího času, při kterém je ale nutné držet spoušť fotoaparátu, což je nesmysl – spoušť půl hodiny držet nedokážu a drátěná spoušť k mému fotoaparátu připevnit nejde. Proto spoušť vždy přichytím lepicí páskou a knoflíkem (nesmí být vlhký vzduch – páska by se odlepila).





Zpracování: chtít po fotolaboratoři, aby mi snímky vytiskli je stejně nesmyslné jako chtít po šnekovi, aby utíkal rychlostí 50km/h. Nejjednodušší je nechat si film vyvolat a potom snímky naskenovat do počítače, kde už není problém je upravit.Nevzdávejte se pokud se vám první snímky nevydaří, zkoušejte to dál a určitě se po nějakém čase objeví první výsledky.







Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=359