Oko o ... Andromedě
Datum: Thursday, 19. June 2003
Téma: Deep-sky


Seriál Oko o ... vás provede mnoha souhvězdími letní oblohy a jejich nejzajímavějšími objekty. Vznikl jako součást odborného programu na Astronomické expedici, která se koná každý rok na hvězdárně v Úpici.
Na nový díl se můžete těšit vždy v pondělí a ve čtvrtek.

ANDROMEDA-Andromeda-And



Andromeda byla podle pověstí dcera etiopské královny Kasiopeji. Ta se svou krásou pyšnila natolik, že se odvážila tvrdit, že je stejně krásná jako mořské nymfy Néreidy. Tato troufalost popudila boha moře Poseidona, který poslal ke břehům mořskou příšeru, aby zničila vše živé v etiopské zemi. Král Cefeus, který hledal radu ve věštírně, byl donucen obětovat svou dceru ? Andromedu. Dal ji přikovat na skalnatý útes nad mořem. Hrdina Perseus ji spatřil na skále, dozvěděl se, jaký osud ji čeká a slíbil jejím rodičům, že se s příšerou utká, výměnou za Andromedinu ruku. Král i královna souhlasili a Perseus v boji zvítězil tím, že ukázal obludě useknutou hlavu Medúzy. Jak ji příšera spatřila, zkameněla.


Souhvězdí Andromedy v srpnu vychází přibližně v osm hodin večer (SELČ) a zapadá ve dvě hodiny odpoledne, takže objekty, které se v něm nacházejí, můžeme pozorovat po celou noc.

Nejjasnější hvězdy tohoto souhvězdí jsou:
Alfa And - Sirrah, nebo též Alpheratz - 2,1 mag, někdy též zvaná delta Pegasi, protože byla kdysi součástí souhvězdí Pegasa. Jde o poměrně blízkého (90 světelných let) modrého obra se stopadesátkrát větším zářivým výkonem než naše Slunce. Možná bude obklopena nějakou plynnou obálkou, protože v jejím spektru se vyskytují neobvyklé čáry manganu a rtuti. Arabská verze názvu hvězdy znamená "pupek oře".
Stejně daleko jako Sirrah je i beta And - Mirach - 2,1 mag. Jde rovněž o obra, ale pro změnu červeného s asi polovičním zářivým výkonem než Sirrah. Ovšem při nízké povrchové teplotě tak jeho průměr je asi 30ti násobný v porovnání se Sluncem. Velmi blizoučko, asi 6' severozápadně, se nachází difúzní mlhavá skvrnka - galaxie NGC 404 (průměr 4', 11 mag). Jméno hvězdy znamená "pás" nebo též "bedra".
Gama And - Alamak, Almach - 2,21 mag je pěkná dvojhhvězda s výrazným barevným (žlutá × modrá) kontrastem (druhá složka 4,84 mag, vzdálenost 10"). Žlutého obra zde doprovází žhavá modrá hvězda hlavní posloupnosti, ale zatím u nich nebyl rozeznán žádný vzájemný pohyb. Slabší složka je navíc sama dvojhvězdou (ale tu amatérskými přístroji nerozlišíme). V arabštině znamená Almach "lasička".
V Andromedě leží také jedna z nejbližších hvězd - Grb 34, 8 mag. Její vzdálenost je 11,56 světelného roku (rektascenze 00 h 18 m 12,9 sec; deklinace +44° 01' 22"). Navíc se jedná o dvojhvězdu s oběžnou dobou 2600 let, slabší složka 11 mag je vzdálená 35,5".

V souhvězdí nalezneme také radiant meteorického roje Andromedidy, který vznikl rozpadem Bielovy komety, ale v současnosti je již slabý. Roj má maximum koncem listopadu a dosahuje frekvence asi čtyř meteorů za hodinu.

Velká galaxie (mlhovina) v Andromedě, M 31, NGC 224. Nejbližší velká spirální galaxie, asi dvakrát větší než naše, vzdálená 2,4 milionu světelných let. Má průměr asi 200 tisíc světelných let a přibližuje se k nám rychlostí 266 km/s. Za miliardu let tedy dojde ke srážce. Už se to zřejmě stalo někdy v minulosti, protože pomocí HST bylo zjištěno, že její jádro je dvojité. M 31 doprovázejí dvě trpasličí galaxie - M 32 a M 110, které spolu s naší Galaxií, s M 33 a dalšími galaxiemi tvoří tzv. Místní skupinu galaxií. M 31 je nejspíše s M 32 v dynamickém kontaktu - ramena neutrálního vodíku jsou v ní totiž "vytažena" z míst, kde by se měla správně nacházet a to je přisuzováno právě vlivu galaxie M 32.
V galaxii v Andromedě se nachází kulová hvězdokupa G 1, vůbec nejjasnější hvě­zdokupa v místní soustavě galaxií, která svým jasem překonává i nejjasnější kulovou hvězdokupu Mléčné drá­hy - Omegu Centauri. Na naší obloze má 13,72 mag a za skutečně vynikajících podmínek ji lze pozorovat i dalekohledem o průměru 25 cm (Leoš Ondra o tom referuje v jednom z čísel časopisu Sky & Telescope). Jako malý mlhavý obláček byla M 31 známá již perským astronomům v 10. století př. n. l. V 17. století ji Christian Huygens považoval za ?otvor v obloze?, kterým se díváme na zářící prostory nad oblohou.

Galaxie M 32 (NGC 221) je trpasličí elip­tická galaxie o průměru pouhých 8 000 světelných let. Ovšem překvapující je její jádro, které má téměř stejnou hmotnost i rozměry jako jádro obrovské M 31 - asi sto milionů slunečních hmot. Galaxie obsahuje velmi staré hvězdy a žádnou mezihvězdnou hmotu, rovněž v ní nebyly pozorovány žádné otevřené hvězdokupy. Nové hvězdy v ní tudíž už zřejmě nevznikají.

Galaxie M 110 (NGC 205). Charles Messi­er (tvůrce slavného Messierova katalogu) tento objekt objevil v roce 1773, ale z neznámého důvodu ho do svého katalogu nezařadil. Tak jako některé další byl i tento objekt do katalogu přidán až dodatečně (M 110 konkrétně až v roce 1966). Stejně jako M 32 je i M 110 trpasličí eliptická galaxie, ale obsahuje velké množství temné hmoty, pravděpodobně v podobě pracho­vých mračen

Vyhledávací mapka pro kulovou hvězdokupu G 1 v galaxii v Andromedě:







Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=137