Velká skvrna ve sluneční fotosféře (aktualizováno 17.7.)
Datum: Monday, 12. July 2004
Téma: Slunce


Ve fotosféře Slunce se objevila jedna velká sluneční skvrna. Bohužel, zatím je na Zemi odvrácené straně ...

Alespoň to ukazuje rozložení magnetických polí získané pomocí helioseismologické holografie z dat pořizovaných přístrojem MDI na družicové observatoři SoHO. Rekonstruovaný snímek vypadá takto:

Barevnou škálou jsou zobrazena magnetická pole detekovaná na základě poruch v šíření zvukových vln sluneční konvektivní zónou. Právě dlouhodobým sledováním projevů těchto vln na viditelné polokouli Slunce umožňuje po složitém počítačovém zpracování s jistou nepřesností zmapovat dění na odvrácené straně.

Holografický snímek je z 10. července, takže skvrna by se mohla za východním okrajem objevit už zítra. No, nechme se překvapit. Třeba přijde krátké období vyšší sluneční aktivity.

pátek, 16. 7., M. Gembec
Aktivita neustává. V posledních dvou dnech vyprodukovala velká aktivní oblast v levé dolní části slunečního disku (649) tři velké erupce třídy X. První dvě a pravděpodobně ani poslední nejsou doprovázeny CME, což znamená jen malou šanci na polární záři, ale co není, může v dalších dnech být. Je pravděpodobné, že oblast 649 způsobila nádhernou kruhovou CME z odvrácené strany Slunce.
Za východním okrajem slunečního disku je však pozorovatelná další dvojice aktivních oblastí. Jaké skvrny, pokud vůbec, v nich budou, se možná ukáže již o víkendu. Právě tyto by měly odpovídat výše uvedenému obrázku z helioseismologické holografie.

sobota, 17. 7., M. Gembec
Právě jsem se díval na Slunce v "reálu". Doufám, že se budete dívat také, protože něco takového tam dlouho nebylo. Skvrny jsou rozesety od západního až k východnímu okraji disku v asi 5 skupinách. Téměř uprostřed, v oblasti 10649 je toho k vidění opravdu mnoho. Umbry obou hlavních skvrn jsou velmi komplikované. Jedna je minimálně trojitá, druhá pak na jednom konci zúžená, vypadá jako konec banánu(?).. Další dvě oblasti, které se vynořily na východním okraji mimo jiné obsahují obrovskou skvrnu, která má dvě umbry. Vypadá to, že se ještě ani celá skupina nestihla vynořit na viditelné polovině slunečního disku. Konečně také vyšlo počasí.
Aktivita stále neutichá. Erupcí třídy X bylo od 15. 7. již 6, což je neobvyklý počet. Žádná však není doprovázena CME, jež by mohla způsobit případnou polární záři.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=486