Brněnské hvězdárně je padesát!
Datum: Wednesday, 22. September 2004
Téma: Různé


Došlo k tomu 16. října 1954. Jestli bylo hezky nebo pršelo, nevíme. Ani vlastně nevíme, kolik tenkrát na slavnostní otevření hvězdárny přišlo lidí. Dochoval se pouze jeden jediný, nijak dokonalý fotografický záběr. Pamětníci jsou už někde mezi hvězdami a tak jedinou stopou zůstala „pozorovatelna brněnské hvězdárny“ – kopule, ve které se dnes ukrývá dalekohled o průměru objektivu 20 centimetrů. Ostatně, možná jste se s ním dívali třeba na Mars nebo Měsíc.

Každopádně, v sobotu 16. října 2004 oslaví naše hvězdárna padesáté narozeniny. Právě proto, ale nejen proto, jsme si na říjen připravili celou řadu nejrůznějších akcí, kterými chceme toto zajímavé datum nejen připomenout, ale díky kterým se také podíváme do budoucnosti – ať už v doslovném a nebo jen přeneseném slova smyslu.

Série „narozeninových“ akcí začne už v sobotu 2. října, kdy v 18 hodin uvedeme nové multivizuální představení „Vzácná Země“. Pro naše kolegy z českých a slovenských hvězdáren a planetárií jsme si pak na druhý říjnový týden připravili speciální seminář věnovaný moderním trendům v astronomickém vzdělávání, na sobotu 16. října – tedy přesně po padesáti letech – „Den otevřených dveří“. Od 9 hodin ráno až do půl páté se můžete přijít podívat nejen na naše dalekohledy, ale také na speciální minipořad ve malém planetáriu, ukázky z pořadů ve velkém planetáriu a výstavu „Vesmír všech měřítek“, která ovládne přilehlé foyer.

Sladkou ozdobou říjnového narozeninového dortu bude série tří přednášek, věnovaných druhé největší planetě sluneční soustavy – Saturnu. V úterý 12. října pohovoří Marcel Grün o nejdražší sondě všech dob, 19. října Zdeněk Pokorný o podivuhodné planetě a 26. října Jan Píšala o výjimečném světě. Samozřejmě, že půjde o sondu Cassini, planetu Saturn a měsíc Titan.

Možná vás potěší ještě jedna velká změna. S ohledem na mimořádný ohlas zavádíme od října jednu velkou novinku: páteční večery pod umělou oblohou planetária. Jako první uvedeme oblíbené „Kosmické špiony“. Chcete znát ještě další důvod, proč byste k nám měli v říjnu přijít?A pokud už to nezvládnete osobně, můžete k nám přijít virtuálně. Design totiž změnily i naše www stránky!

P.S.: Hvězdárna získala ocenění „Společnost roku 2004“ – Je jednou ze stovky organizací, které byly oceněny v rámci každoroční ankety čtenářů, kterou vyhlašuje časopis Brno Business. Patří mezi společnosti, které „hýbou Brnem“, což nás zajisté těší i zavazuje.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=575