5. listopad 2004: Venuše u Jupiteru
Datum: Wednesday, 03. November 2004
Téma: Planety


V pátek 5. listopadu brzo ráno si určitě přivstaňte – nápadná planeta Venuše se totiž přiblíží k neméně zářivému Jupiteru na pouhých na necelý jeden stupeň! Sotva byste tedy mezi ně vtěsnaly dva měsíční úplňky! Jak se k sobě obě tělesa Sluneční soustavy blíží, však bude patrné už několik dní předtím a také několik dní potom.

AKTUALIZOVÁNO: PŘIDÁNA MAPKA

Devátého a desátého listopadu se k nim přidá i úzký měsíční srpek spějící do novu. Samozřejmě, že planety si budou blízko pouze při pohledu ze Země – na Jitřenku se budeme dívat ze vzdálenosti dvě stě milionů kilometrů, Jupiter bude zhruba pětkrát dál. Pokud se na Venuši podíváte velkým dalekohledem, zahlédnete její kotouček podobný Měsíci krátce před poslední čtvrtí, v okolí největší planety Sluneční soustavy zase budou čtyři jeho velké satelity. Planetární dvojice se 5. listopadu nad východním obzorem objeví kolem čtvrté hodiny ranní a viditelná bude až do svítání – Venuše by dokonce mohla být patrná i na denní obloze.


Seskupení Venuše (jasnější) a Jupiteru (slabší) na večerní obloze 24. února 1999. Autor Marek Kolasa.Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=600