Polární záře 30. 5. 2003
Datum: Friday, 30. May 2003
Téma: Různé


Vaše pozorování polární záře. Průběžně aktualizujeme...

4. 6. 2003 dovětek Martina Gembece:
"Ahoj Apači.
Přiznám se bez obalu, že jsem svým očím v noci na 30. 5. moc nevěřil, takže v mojí původní zprávě o pozorování polární záře chybí doměnka, že byla vidět ještě po 3/4 na dvě. Tímto vyvracím slova mého kamaráda z Malé Skály Viktora Trnky :-) a rád vás odkážu na srovnávací snímky z druhého filmu, který sem té noci fotil. Je to na 200 ASA a je tam jednak poslední pruh z té jasné fáze v 0:55 a jednak méně výrazná, ale přeci jen očima patrná fáze v 1:45 - 1:55.
další 4 snímky (omlouvám se za horší skeny) opět na http://astronomy.hyperlink.cz/polarni-zare30052003.htm.
Zdravím všechny a díky. Martin Gembec"

Fotografii polární záře nám poslal i Tomáš Tržický z Prahy. V kontrastu s fotografiemi Martina Gembece je vidět, že přesvětlená obloha (pražská zvláště) nás připravuje o spoustu zážitků.

Fotografie výřezem ze záběru pořízeného Prakticou na film Kodak Supra 400 20s expozicí s 16mm objektivem v 00:49 az 00:50 hodin SELČ.

Pozorována mezi 0:25 a 0:55 SELČ v Nové Vsi u Jablonce nad Nisou.

Pruhy byly mnohem výraznější než Mléčná dráha, mezi pruhy světlá obloha. Místy v době nejvyšší intenzity zřetelně viditelné barvy s převahou červené a bílých pruhů. Místy také barva nazelenalá a nažloutlá.
Časová proměnnost poměrně rychlá, např. viditelné 3 jasné pruhy šířky 5° a po cca 30 sekundách se mezi nimi objevil čtvrtý, který zase po zhruba minutě zeslábl.
Typická doba nástupu a sestupu nejjasnějších oblaků polární záře byla desítky a jednotky sekund.

Názor může být značně ovlivněn subjektivitou okamžiku a snahou dát vědět ostatním lidem. Nicméně bylo to opravdu překrásné divadlo.

Martin Gembec


Tak jsem jí také viděl! Pozorovací stanoviště v Chlumci nedaleko Ústí nad Labem.

Byla vidět jen krátce-mezi 0.25 a 0.45.Nejdříve jsem pozoroval 4 svislé stříbřité pruhy, které se táhly od obzoru k souhvězdí Kasiopeje (tedy do výšky asi 25°).Ty postupně zmizely a v 0.40 se objevil jen jeden svislý pruh s lehce narůžovělým odstínem, který postupně slábnul až zmizel úplně.Opravdu nádherná podívaná!

Tomáš Henych


Hezký den!
Potvrzuji dnešní pozorování polární záře od Martina Gembece. Mezi 0:40 a 0:50 SELČ jsem pozoroval "krásné bílé záclony" přesně tak, jak Martin popisuje. Byla to skutečně nádhera. Již jsem ani nečekal, že v tomto slunečním cyklu budou ještě nejaké záře vidět.
Pozoroval jsem doma na Malé Skále až do 3:00, aurora již vidět nebyla, zato jsem viděl 3 sporadické meteory, několik družic a v triedru 2 planetky (12 Victoria, 8 Flora) a celkem 43 "messierů".
Myslím, že to byla krásná předehra k zítřejšímu velkému květnovému finále - zatmění Slunce.

Zdraví Victor Trnka


Ahoj. Zrovna sem dofotil dnes v noci film, tak sem naskenoval pár vyjetin z minilabu. Konečně jsem viděl pořádnou auroru a zrovna tehdy, když už jsem to nečekal (polarni-zare30052003.htm).

Martin Gembec


Dobrý den,
rád bych potvrdil pozorování polární záře z Havlíčkov Brodu na Vysočině. Začátek jsem zaznamenal chvíli před 11.hodinou SEČ, v 11:20 jsem zaznamenal nejintenzivnější záři (barvy do ruda, v horních částech do oranžova), poté již postupně slábla a asi v 00:15 zmizela.

Celá se táhla chvílemi až do Velkého vozu k obzoru a pak přes Kasiopeu.

Pravidelné pruhy se měnily řádově v sekundách, občas až nepřirozeně pravidelné.

S přáním jasné oblohy Tomáš Dolejší – astronom amatér








Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=124