Studený východ Slunce
Datum: Wednesday, 20. October 2004
Téma: Meteorologie


Dnes jsem šel do práce po čtvrt na osm. Už když jsem vyšel ven, jsem byl okouzlen krásným mlžným podzimním ránem. Nad zemí se tu povalovaly chuchvalce mlhy, tu byla mlha mocnější a vykukovaly z ní jen vrcholky nejvyšších paneláků. Zkrátka podívaná jako vyšitá z Majora Zemana – z dílu o převaděčích přes šumavskou hranici.

Když jsem došel na místo, odkud jsem asi před týdnem pozoroval a nafotografoval východ Slunce, uvědomil jsem si, že jelikož je obloha pokrytá jen zbytky cirrů, je dnes příležitost spatřit tutéž scenérii v mlze. Do východu však zbývalo cca 20 minut. Naštěstí nejsem jako výzkumný pracovník vázaný na pevnou dobu svého příchodu do zaměstnání, a tak jsem si řekl, že vyčkám.

Kolem mne proudily davy lidí spěchající do školy či práce. Stepoval jsem s fotoaparátem na lávce pro pěší a vyhlížeje netrpělivě „oním směrem“, vzbuzoval jsem u kolemjdoucích pocit, že nejsem normální. V 7:40 jsem se dočkal. V chladivé mlze se začal rýsovat nesměle vyhlížející rudý srpek, který postupně rostl. Sice neochotně, ale s vytrvalostí sobě vlastní se Slunce začalo svým hlemýždím tempem prodírat nad vrstvu radiační mlhy. Byla to krásná podívaná. Začal jsem cvakat fotoaparátem a po chvíli jsem si všiml, že mé podivné počínání přimělo dobrou polovinu kolem jdoucích k tomu, aby se na chvíli zastavili, ohlédli se a pokochali se spolu se mnou tímto krásným pohledem. Možná, že mnozí z nich si teprve teď uvědomili, jak krásný může být obyčejný východ obyčejného Slunce.

Kromě nádherné scenérie, jsme však byli svědky dvou optických úkazů, které byly dnes, díky výskytu mlhy, velice výrazné. Jedním z nich bylo zploštění slunečního kotouče a druhým zčervenání (nebo též odmodrání) slunečního kotouče, to však není na snímcích tak patrné jak tomu ve skutečnosti bylo. Původně jsem chtěl oba tyto jevy zde patřičně vysvětlit, ale nechce se mi po ránu příliš rozepisovat. Koho to zajímá, nechť sleduje stránky http://kurz.astronomie.cz nebo si stáhne publikaci Atmosfericke opticke jevy, kterou nalezne zde.

Snímky byly pořízeny 20. října v časovém rozmezí od 7:40 do 7:43. Foto © Petr Skřehot.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=593