Zákryt Venuše Měsícem z ruky
Datum: Tuesday, 19. June 2007
Téma: Měsíc


Zasílám Vám snímky z konečné fáze zákrytu Venuše Měsícem ze dne 18. 6. 2007 v cca 16,50 hod. Přes postupující mraky počasí přálo a tak bylo umožněno zhlédnout nejen fázi Měsíce, ale i fázi Venuše ve dne.

Jsem příznivcem neupravených snímků, aby tak každý měl představu o skutečné nezkreslené kvalitě optiky a možnostech použité techniky a technologie. Všechny snímky jsou neupravené, pořízené fotoaparátem Sony DSLR-A100 bez úprav s využitím stabilizátoru obrazu, připojen unikátní ultra kompaktní "dokonalý dalekohled ATC Excellent EX72/f400".


Expozice 1/320, 80 ISO, stabilizátor obrazu, paralaktická montáž.


První snímek se zákrytem Venuše s Měsícem je vybrán z mnoha desítek pořízených na paralaktické montáži.


Expozice 1/320, 80 ISO, stabilizátor obrazu, foto z ruky při stání s oporou zad.


Druhý snímek je pořízen cca 10 min. po zákrytu, kde je fotografování provedeno z ruky, tedy jakoby v azimutálním režimu ve stoje s opřením zad o zeď a tomu i odpovídá jiná poloha.


Výřez detailu snímku č.2 v původním plném rozlišení, expozice 1/320, 80 ISO, stabilizátor obrazu, foto z ruky při stání s oporou zad.


Třetí snímek je detailní výřez z druhého snímku a je důkazem, že dnešní vyspělé technologie již umožňují i foto takovým způsobem, jaký byl dříve nemožný.

Výhodou fotografování na paralaktické montáži bylo v komfortu pořízení mnoho fotografií, avšak s otlačenými koleny, jelikož bez výklopného displaye vzhledem k poloze úkazu nebyla jiná možnost. Naopak fotografování ve stoje z ruky bylo rychlejší na přípravu i na foto a pohodlnější, avšak ne příliš vhodné pro pořizování mnoha desítek fotografii v tak vysokém úhlu. Další možnosti použití digitální zrcadlovky Sony jsou na: www.astronomer.cz a www.atc-astro.cz/Sony

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1032