Zvířetníkové světlo a zodiakální pás
Datum: Wednesday, 01. October 2008
Téma: Meziplanetární hmota


V noci z 27. na 28.9.2008 jsme pozorovali s Ladisem a Láďou na Kumburku u Jičína. Po nemilé příhodě, kdy Ladisovi "zamrzlo" primární zrcadlo(!) 200mm dobsonu, jsme to po druhé hodině ranní středoevropského času zabalili. Ladis jel domů a já s Láďou jsme jeli okouknout Polskou stranu Jizerských hor.

Zastavili jsme na Rozdroze Izerskie na silnici mezi Szklarskou Porebou a Swieradow Zdroj. Po příjezdu kolem 3h. SEČ jsme viděli zvířetníkové světlo. Po rozkoukání bylo docela výrazné a sahalo od obzoru (Lev) až do Blíženců, kde byla Mléčná dráha. Někde tam zvířetníkové světlo končilo, konec nemůžu určit, protože končilo přesně v Mléčné dráze. Zvířetníkové světlo bylo zhruba stejně jasné, jako Mléčna dráha ve Vozkovi.

ALE co mě prěkvapilo - z Jizerských hor jsem viděl zodiakální pás!! Vybíhal z Mléčné dráhy (v Blížencích), jakoby pokračování zvířetníkového světla ve formě pruhu. Pod Plejádama byl zodiakální pás nejjasnější, pokračoval dále přes Berana až do přední části Ryb, kde se ztrácel. Protisvit jsem neviděl (byl už nízko), na stanoviště jsme přijeli pozdě.

Podobná situace, co se týká souhvězdí je na této fotce (odkaz).

Zodiakální pás mi potvrdil Láďa. Popisoval jsem mu zvířetníkové světlo a aniž by něco o zodiakálním pásu věděl, popsal mi, že vidí světlý pruh pod Plejádama a Beranem.

Jinak byly velmi dobré podmínky! Mlhovina Severní Amerika byla v triedru 10x50 viditelná i 20° nad obzorem. V zenitu byla mlhovina California, která byla též v triedru vidět, což není běžné.

Velice pěkný pohled byl na Orion (nikdy líp jsem ho snad neviděl) a ostatní zimní souhvězdí. Krásně čistě byly vidět i hvězdy ve Velkém psovi (i jinde) nízko nad obzorem. Myslím si, že na tomto stanovišti může být i líp. Když kolem parkoviště projelo auto, bylo vidět, že je opar.

Sky Quality Meter jsem neměl. MHV jsem neměřil (neměl jsem připravené referenční hvězdy), ale 15° nad obzorem byla vidět hvězda 5,7mag v hlavě Draka docela dobře.

Kresby berte prosím orientačně. Špatně se to kreslí a aby to bylo dobře vidět, nakreslil jsem to s větším kontrastem, než je to ve skutečnosti na obloze!

Martin Mašek

http://cassi.astronomie.cz

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1145