APO je známé už i ve Finsku!
Datum: Monday, 22. November 2004
Téma: Meteorologie


Není to tak dávno, kdy jsem přemýšlel nad tím, kam až se dostane moje snaha zviditelnit problém halových jevů. Vznikl první článek na webu APO, první zaslání vyplněného formuláře a první kontakty na ostatní pozorovatele. Později jsem napsal velkou práci o halových jevech s pomocí finského pozorovatele Jarmo Moilanena, která je konečně na webu APO. No a vyústěním toho všeho je vznik HOP projektu, čili Halo Observe Project, který je zapsán jako oficiální projekt českých pozorovatelů na finském webu o halových jevech. A právě o HOP budu dnes povídat…

V součastné době je v HOP projektu „už“ devět členů – pozorovatelů. Doufám, že se naše řady časem rozrostou už z pohledu toho, kolik lidí si stáhlo formulář. Cílem projektu je již zmíněné pozorování a zaznamenávání halových jevů nad ČR. Tímto článkem chci poděkovat všem pozorovatelům, kteří mi poslali formulář a prosím další zájemce, aby neváhali a našli si čas na vyplnění formuláře, i kdyby se jednalo o slabé malé halo či sotva viditelné parhelium. Budu rád za každé pozorování!

Protože se blíží konec roku, uveřejním v prosinci na APO celoroční statistiku halových jevů, které byly zaznamenány. Statistika bude nejen na APO, ale i na finském webu a pomůže k celkovému průměru pozorování halových jevů v Evropě. Doufám, že s novým rokem přibude nejen počet halových jevů, ale i vás, pozorovatelů, kteří pošlou vyplněný formulář.

Na konec uvádím onu finskou stránku, kde se můžete dočíst o APO a o našem projektu HOP:
www.ursa.fi/ursa/jaostot/halot/umi/2004/sa604.html


Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=614