Halové jevy pozorované z letadla
Datum: Tuesday, 21. September 2004
Téma: Meteorologie


Tak jsem se vrátil z dovolené. V Řecku jsem žádné halo neviděl, ale vynahradila mi to cesta letadlem zpátky. Nad oblastí Brna a okolí, když jsme začali klesat na přistání, jsme se dostali do oblačnosti plné ledových krystalů. Postupně vznikala, zanikala a měnila se následující hala: malé 22 stupňové halo (kompletní), obě parhelia (velmi jasná), obě subparhelia (spodní parhelia), části parhelického a subparhelického kruhu, spodní slunce (subslunce), horní a dolní dotykový oblouk malého hala.

Nejjasnější byla obě parhelia, která jasnila a ztrácela se podle toho, jak letadlo prolétávalo oblačností. Zajímavé a zároveň velmi krásné bylo pozorovat jak parhelia cestují spolu se Sluncem a letadlem a jak se ukazují na různých odrůdách oblaků. Jednou jako bílé zářící skvrny, podruhé zas jako duhově zbarvené chomáčky. Několikrát byla daleko a jindy zase tak blízko, že se stačilo jen „dotknout“. Parhelický kruh vznikal mimořádně a na krátkou dobu a vypadal spíše jako protáhlé parhelium. Stejně tak i subparhelický kruh, který byl ale ještě méně výraznější a pozorovatelný byl jen řádově vteřiny. Nádherný byl dolní dotykový oblouk, který vypadal jako velké obrácené „U“. Měl duhové zbarvení, ovšem také vznikal jen na okamžik a nepodařilo se mi jej vyfotit. Horní dotykový oblouk byl už klasický v podobě zjasnění malého hala a malé halo samotné vznikalo také vzácně, ovšem na snímek se mi ho podařilo zachytit.

Všechny snímky jsem nafotil digitálním fotoaparátem (Kodak Easyshare CX 4200) přes zamazané a námrazou pokryté okýnko letadla.


Obrázek 1: (Foto autor)


Obrázek 2: (Foto autor)


Obrázek 3: (Foto autor)

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=574